Slavnostní zakončení projektu DDM Ulity Broumov – Langerova zahrada, 4. 6. 2017 v sále Dřevníku Klášterní zahrady

V neděli 4.6.2017 byl uvedením světové premiéry filmu Tajuplný výlet slavnostně ukončen projekt Ulity –  Langerova zahrada.

Čtěte zde…

Více jak půl roku práce se při realizaci projektu setkávali žáci a studenti z místních škola a gymnázia a   spolupracovali společně na třech částech projektu.

Výtvarná výzva Tajuplný výlet aneb Příběhy ze staré zahrady probíhala od ledna do konce dubna 2017. Výzva směřovala mezi děti, školní kolektivy, rodiny, jednotlivce a umožňovala  výtvarným způsobem zachytit představu příběhů ze starých zahrad. Do tohoto společného snažení Ulity- výtvarníků z kroužku New Art a Masarykovy školy se celkem zapojilo 19 třídních kolektivů z MŠ Příčná, Masarykovy ZŠ a Hradební ZŠ, svůj obrázek připojily i dvě broumovské výtvarnice Kateřina Karpfová a Ema Wagnerová.

Výstava všech prací probíhala v Galerii Ulity 5.-20.5.2017 a navštívily ji především žáci místních škol v dopoledních hodinách, ale také rodiče odpoledne. Slavnostní předání cen proběhne 20.6.2017 v sále Infocentra, kde bude dětem po předání odměn promítnut film Tajuplná zahrada.

Další částí projektu bylo zviditelnění a zveřejnění objevených starých fotografií Otto Kahlera z roku 1908, který na nich zachytil tehdejší krásu dnes již zapomenuté Langerovy zahrady. Ta bývala součástí Langer-Schrollovy vily a dnes si ji můžete představit již jen pomyslně na pozemcích zahrady Dětského domova, Dětského hřiště a vedlejšího soukromého pozemku, zahrada končila Liščím potokem a byla velmi pečlivě udržována, nacházely se v ní altány, udržované cesty, květinové záhony a Palmový dům…Dnes jsou k dohledání již jen fragmenty tehdejší její krásy. Dobové originály fotografií do projektu poskytl Institut regionální paměti Broumovska Petra Bergmanna, děkujeme.

Na této části projektu spolupracovali a Dáša Zbořilová, Petr Bergmann, ti dodali obrazový materiál – dobové i současné fotografie a studenti Gymnázia Broumov s Evou Kroupovou v rámci projektu David a Goliáš, kteří vypracovali doprovodné texty – podklady k nim jim dodala Městská knihovna, Státní okresní archív Náchod a Muzeum Broumovska. Čerpali také z knihy Petra Bergmanna Broumovsko na historických zobrazeních, který také jejich texty doplnil.

Cílem našeho snažení bylo představit společně Vily a jejich zahrady v Broumově na přelomu 19. a 20. století, vznikla souborná výstava, na které jsme veřejnosti představili fotografie Otto Kahlera a také nejkrásnější tehdejší broumovské vily a jejich zahrady a nejdůležitější tehdejší parky, Klášterní zahradu a Park Alejku.

Výstava je otevřená od 24. 5.2017 v Galerii Ulity v Klubu ROK. Vznikl tak Průvodce Broumovem na přelomu 19. a 20. století, který má již i své webové stránky www.průvodce Broumovem.cz. Ty jsou ještě stále ve „ výstavbě“ a bude se na nich nadále pracovat.

Nejdůležitějším bodem této části projektu ale bylo Otevření Langerovy zahrady veřejnosti. V rámci programu Gymplfestu  25. a 26.5. 2017 se do Langerovy zahrady mohl přijít podívat každý zájemce. V areálu zahrady byly rozmístěny panely s fotodvojicemi  pohledů do zahrady v roce 1908 a 2016. Fotografie Otto Kahlera doplnily současné od Jana Hrdého, děkujeme. Přenosné venkovní panely vyrobil pan Josef Štěpán, také děkujeme. Velmi děkujeme ředitelce Dětského domova Haně Židové, za umožnění vstupu veřejnosti do jejich části zahrady a možnost instalovat v zahradě panely s fotografiemi. Děkujeme také Infocentru Broumov za možnost umístit panely v prostoru Dětského hřiště.

K úplnému závěru projektu – mezi tím vším snažením – finišovala skupina studentů a žáků, kteří se pokusili amatérsky pod vedením Tomáše Valáška, Vlasty Humlové a Dáši Zbořilová v Ulitě natočit animovaný film Tajuplný výlet. Půl roku práce vměstnali do deseti minut. Náš Film se inspiroval knihou Jiřího Trnky Zahrada a byl zároveň i součástí projektu Masarykovy ZŠ Broumov Celé Česko čte dětem. Masarykova škola již sedmý ročník tohoto národního projektu doplňuje každoročním Tajuplným výletem po okolí, který doprovází literárními úkoly. Ten letošní začínal v Naší zahradě u Ulity a školy, pokračoval i do Langerovy zahrady a končil v Klášterní zahradě.

V 16.00 zde byl veřejnosti  představen celý projekt Langerova zahrada a slavnostně promítnut ve světové premiéře náš film Tajuplný výlet. Děj neprozradíme, jediné co můžete čekat je, že se projdete Langerovou zahradou…Promítání zakončila beseda Jaroslava Špuláka s hercem Janem Zadražilem a redaktorem Tomášem Peterkou, kteří četli ze svým oblíbených knih a podpořili tak projekt Celé Česko čte dětem.

Film můžete od července 2017 shlédnout před každým promítáním v broumovském kině. Na jeho tvorbě se podíleli: Honza Závodný, Sára Pavelková, Lenka Žočková, Martin Žáček, Adéla Zelená, Anežka Durdincová, Šárka Novotná, technickým zázemím pak Lucka Zelená, Lenka Plešingerová a Lukáš Růžička….a moc je to bavilo…

Velmi děkujeme obecně prospěšné společnosti PRO ROZVOJ BROUMOVSKA, které celé naše snažení podpořila v rámci programu MÁME RÁDI BROUMOVSKO. DĚKUJEME.

Děkujeme Petru Bergmannovi, který vše inicioval poskytnutím originálů fotografií Otto Kahlera našemu projektu, děkujeme.

Děkujeme Městu Broumov, které podpořilo projekt Tajuplný výlet – Celé Česko čte dětem.

Velmi děkujeme řediteli Ulity Miroslavu Frömmelovi za velkou podporu projektu, budeme dál pokračovat….spolupracovat…a tvořit.

 za všechny realizátorka projektu Dáša Zbořilová, DDM Ulita Broumov

Broumov, 8.6.2017

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.